Everything You Need to Know About West Indies Super50 Cup

All You Need Know About West Indies Super50 Cup
All You Need Know About West Indies Super50 Cup
©REUTERS
 

Here are the squads and fixtures for the upcoming West Indies Super50 Cup.

Barbados Pride

Jonathan Carter, Joshua Bishop, Leniko Boucher, Miguel Cummins, Chemar Holder, Nicholas Kirton, Kyle Mayers, Zachary Mccaskie, Ashley Nurse, Kjorn Ottley, Roshon Primus, Javon Searles, Shamar Springer, Tevyn Walcott 

Wendell Coppin (Manager), Emmerson Trotman (Head Coach), Jacqueline King (Physio)

CCC Marooners

Carlos Ricardo Brathwaite, Kyle Corbin, Romaine Romario Morris, Akeem Jordan, Jonathan Drakes, Ojay Demar Shields, Kavesh Kantasingh, Larry Nuron Joseph, Abhijai Mansingh, Sadique Du Shawn Luciano Henry, Odain Orlando McCatty, Jarlarnie Niquan Nigel Seales, Paul Parchment Palmer, Akshaya Persaud 

Pedro Collins (Coach), Shane Lewis (Manager), Kwayne Dalrymple (Physio), Robert Samuels (Assistant Coach), Avenesh Seetaram (Analyst)

Guyana Jaguars

Tagenarine Chanderpaul, Chanderpaul Hemraj, Leon Johnson, Christopher Barnwell, Raymon Reifer, Anthony Bramble, Gudakesh Motie, Veerasammy Permaul, Clinton Pestano, Ronsford Beaton, Nial Smith, Jonathan Foo, Kemol Savory, Ramaal Lewis 

Esuan Crandon (Coach), Shivnarine Chanderpaul (Asst. Coach), Neil Barry (Physio)

Jamaica Scorpions

Rovman Powell, Derval Green, Jermaine Blackwood, Nkrumah Bonner, Andre McCarthy, Assad Fudadin, Aldaine Thomas, Jamie Merchant, Marquino Mindley, Oshane Thomas, Christopher Lamont, Dennis Smith, Dennis Bulli, Nicholson Gordon

Andre Coley (Coach), Nikita Miller (Assistant Coach), Ramon Hunter (Physio)

West Indies Emerging Players

Justin Greaves, Kimani Melius, Leonardo Julien, Jayden Seales, Ashmead Nedd, Camarie Boyce, Keon Harding, Dominic Drakes, Yannic Cariah, Joshua Da Silva, Gidron Pope, Kevin Sinclair, Jermaine Levy, Roland Cato

Floyd Reifer (Coach), Kenny Benjamin (Assistant Coach), Oba Gulston (Physio), Gregory Seale (S&C), Dinesh Mahabir (Analyst), Ryan Austin (Assistant Coach)

Leeward Islands Hurricanes

Devon Thomas, Jahmar Hamilton, Montcin Hodge, Keacy Carty, Akeem Saunders, Rahkeem Cornwall, Terance Warde, Sheeno Berridge, Jeremiah Louis, Amir Jangoo, Kieran Powell, Colin Archibald, Jason Campbell, Yannick Leonard

Stuart Williams (Head Coach), Winston Cornwall (Assistant Coach), Hance Richards (Physio) 

Trinidad & Tobago Red Force

Kyle Hope, Jeremy Solozano, Darren Bravo, Jason Mohammed, Keagan Simmons, Jon Ross Jagessar, Steven Katwaroo, Imran Khan, Akeal Hosein, Yannick Ottley, Odean Smith, Anderson Phillip, Isaiah Rajah, Tion Webster

David Furlonge (Manager), Mervyn Dillon (Coach) 

Windward Volcanoes

Alick Athanaze, Keron Cottoy, Dillon Douglas, Larry Edward, Kirk Edwards, Kavem Hodge, Ryan John, Ray Jordan, Shermon Lewis, Desron Maloney, Shane Shillingford, Devon Smith, Emmanuel Stewart, Bhaskar Yadram

Andrew Richardson (Head Coach), Junior Murray (Assistant Coach), Mario Christopher (Physio)

USA

Saurabh Netravalkar, Akshay Homraj, Xavier Marshall, Steven Taylor, Monank Patel, Aaron Jones, Karima Gore, Timil Patel, Elmore Hutchinson, Ian Holland, Cameron Stevenson, Jaun (Rusty) Theron, Jasdeep Singh, Nisarg Patel, Sagar Patel, Nosthush Kenjige

James Pamment (Head Coach), Jamie Lloyd (Video Analyst), Burt Cockley (S & C Coach), Jason Pilgrim (Physio), Kerk Higgins (Team Manager)

CANADA

Arslan Khan, Harmandeep Singh, Harobindeep Sekhon, Harsh Thaker, Jeet Mehta, Kaleem Sana Ur Rehman, Kanwar Mann, Kanwarpal Tathgur, Nauman Zafar, Nitish Kumar, Rayyankhan Pathan, Shahid Ahmadzai, Shreyas Movva, Yax Patel

Amarinder Bhinder (Coach/Manager), Daulat Khan (Asst Coach)

Zone A St. Kitts Zone B Trinidad
A1 CCC Marooners B1 Guyana Jaguars
A2 Jamaica Scorpions B2 Trinidad & Tobago Red Force
A3 Barbados Pride B3 Windward Volcanoes
A4 Leeward Islands Hurricanes B4 West Indies Emerging Players
A5 Canada B5 USA
Venues Warner Park (Day/Night) Venues QPO- Queen's Park Oval
Conaree (Day) BLCA- Brian Lara Cricket Academy
DATE MATCHES VENUE On Field Standby TV Match Referee
Sun Nov 3 Zone A Teams Travel
Mon Nov 4 Zone B teams Travel
Tues Nov 5 Rest/Practice
BYE Warner Park (Day/Night) 1.30pm
Wed Nov 6 CAN/JAM/BP Leeward Island Hurricanes VS CCC Marooners Warner Park (Day/Night) 1.30pm A4 A1
Thurs Nov 7 CAN/LI/CCC Barbados Pride Jamaica Scorpions Warner Park (Day/Night) 1.30pm A3 A2
Thurs Nov 7 USA Guyana Jaguars VS West Indies Emerging Players BLCA (Day/Night) 1.30pm B1 B4
Trinidad & Tobago Red Force Windward Volcanoes QPO - TV (1.30pm) B2 B3 ESPN GAME
Fri Nov 8 JAM/BP/CCC Leeward Island Hurricanes VS Canada Warner Park (Day/Night) 1.30pm A4 A5
Sat Nov 9 CAN/LI/JAM CCC Marooners Barbados Pride Warner Park (Day/Night) 1.30pm A1 A3
Sat Nov 9 Windward Volcanoes USA VS West Indies Emerging Players BLCA (Day/Night) 1.30pm B5 B4
Guyana Jaguars Trinidad & Tobago Red Force QPO - TV (1.30pm) B1 B2 ESPN GAME
Sun Nov 10 CCC/CAN/BP Jamaica Scorpions VS Leeward Island Hurricanes Conaree (9am) A2 A4
Mon Nov 11 CCC/JAM/LI Canada Barbados Pride Conaree (9am) A5 A3
Mon Nov 11 Trindad & Tobago Red Force West Indies Emerging Players VS Windward Volcanoes BLCA (Day/Night) 1.30pm B4 B3
USA Guyana Jaguars QPO - TV (1.30pm) B5 B1 ESPN GAME
Tues Nov 12 CAN/BP/LI CCC Marooners VS Jamaica Scorpions Warner Park (Day/Night) 1.30pm A1 A2
Wed Nov 13 CAN/CCC/JAM Barbados Pride Leeward Island Hurricanes Warner Park (Day/Night) 1.30pm A3 A4
Wed Nov 13 Guyana Jaguars Windward Volcanoes VS USA BLCA (Day/Night) 1.30pm B3 B5
Trinidad & Tobago Red Force West Indies Emerging Players QPO - TV (1.30pm) B2 B4 ESPN GAME
Thurs Nov 14 LI/JAM/BP Canada VS CCC Marooners Conaree (9am) A5 A1
Fri Nov 15 JAM/CAN/BP Leeward Island Hurricanes Barbados Pride Conaree (9am) A4 A3
Fri Nov 15 West Indies Emerging Players Trinidad & Tobago Red Force VS USA BLCA (Day/Night) 1.30pm B2 B5
Windward Volcanoes Guyana Jaguars QPO - TV (1.30pm) B3 B1 ESPN GAME
Sat Nov 16 LI/BP/CCC Canada VS Jamaica Scorpions Warner Park (Day/Night) 1.30pm A5 A2
Sun Nov 17 LI/JAM/CAN Barbados Pride CCC Marooners Warner Park (Day/Night) 1.30pm A3 A1
Sun Nov 17 USA Trinidad & Tobago Red Force VS Windward Volcanoes BLCA (Day/Night) 1.30pm B2 B3
Guyana Jaguars West Indies Emerging Players QPO - TV (1.30pm) B1 B4 ESPN GAME
Mon Nov 18 BP/CCC/LI Jamaica Scorpions VS Canada Conaree (9am) A2 A5
Tues Nov 19 JAM/CAN/BP Leeward Island Hurricanes CCC Marooners Conaree (9am) A3 A1
Tues Nov 19 Trindad & Tobago Red Force West Indies Emerging Players ` USA BLCA (Day/Night) 1.30pm B4 B5
Guyana Jaguars Windward Volcanoes QPO - TV (1.30pm) B1 B3 ESPN GAME
Wed Nov 20 CAN/LI/CCC Jamaica Scorpions VS Barbados Pride Conaree (9am) A2 A3
Thurs Nov 21 BP/JAM/CCC Canada Leeward Island Hurricanes Warner Park (Day/Night) 1.30pm A5 A4
Thurs Nov 21 Guyana Jaguars West Indies Emerging Players VS Windward Volcanoes BLCA (Day/Night) 1.30pm B4 B3
Trinidad & Tobago Red Force USA QPO - TV (1.30pm) B2 B5 ESPN GAME
Fri Nov 22 BP/CAN/LI Jamaica Scorpions VS CCC Marooners Warner Park (Day/Night) 1.30pm A2 A1
Sat Nov 23 LI/JAM/CCC Barbados Pride Canada Warner Park (Day/Night) 1.30pm A3 A5
Sat Nov 23 West Indies Emerging Players USA VS Windward Volcanoes BLCA (Day/Night) 1.30pm B5 B3
Trinidad & Tobago Red Force Guyana Jaguars QPO - TV (1.30pm) B2 B1 ESPN GAME
Sun Nov 24 CCC/CAN/BP Leeward Island Hurricanes VS Jamaica Scorpions Conaree (9am) A4 A2
Mon Nov 25 BP/LI/JAM CCC Marooners Canada Conaree (9am) A1 A5
Mon Nov 25 Windward Volcanoes USA Guyana Jaguars BLCA (Day/Night) 1.30pm B5 B1
West Indies Emerging Players Trinidad & Tobago Red Force QPO - TV (1.30pm) B4 B2 ESPN GAME
Tues Nov 26 Rest/Practice/Zone A Travels Home
Wed Nov 27 Rest/Practice
Thurs Nov 28 Semi Final 1: Winner Zone A v Runner up Zone B
Fri Nov 29 Semi Final 2: Winner Zone B v Runner up Zone A
Sat Nov 30 Rest/Practice Day
Sun Dec 1 Final: Winner SF1 v Winner SF 2
Mon Dec 2 Reserve/Travel Post Final

© Cricket World 2019