< >
CricketWorld.com, Latest Cricket News & Results
 

ECS Germany, Krefeld T10 2022: Full squads, Fixtures & Preview: All you need to know

ECS Germany, Krefeld T10 2022
ECS Germany, Krefeld T10 2022: Full squads, Fixtures & Preview: All you need to know
©ECS
 

European Cricket Series Germany, Krefeld T10 2022 will run over the next two weeks (August 15-27) and will deliver 48 T10 games live from Germany.

All Matches - Live Scores and Stats - European Cricket Series Germany, Krefeld T10 2022 

Tournament Stats

Top Batter (Runs Scored) 

Top Bowler (Wickets taken) 

Most Sixes 

Points Table



10 teams will take part in ECS Germany, Krefeld T10 and will clash in 8 games each against the other four teams in their group at the Bayer Uerdingen Cricket Ground, Krefeld.

The teams have been divided into two groups:

Group A

Aachen Rising Stars
Bonn Blue Star
Bayer Uerdingen Wolves
Golden Star
Koln Challengers

Group B

Bayer Uerdingen Boosters
Dusseldorf Blackcaps
Koln CC
TV & TBV Lemgo
VfB Gelsenkirchen

Each team will face the other four teams twice in the group stage. This will be followed by the knockouts on the next weekend.

The matches will be streamed on the ECN YouTube channel across the world. The Indian fans can catch all games on FanCode.

Live action begins with the match between Golden Star and Bonn Blue Star.

Squads

Golden Star - Adeeb Asgher, Adeep Sheeraz, Amal Mudappattu, Ashik Rahuman, Guri Singh, Harsha Parupalli, Nadeem Abbasi, Naeem Khan, Niamat Safi, Pankaj Kumar, Paritosh Bairagi, Pavankumar Tokachichu, Rahib Nawabi, Raju Islam, Salahuddin Mirza, Simab Walizei, Zakir Khan

Bayer Spartans - Alim Ullah, Altaf Ahmad, Arsalan Siddiqui, Basharat Ahmed, Faisal Lodhi, Gohar Sultan, Humayun Butt, Ijaz Ahmad, Mubasher Ahmed, Muhammad Asif, Mustafa Ulhaq, Nasin Khoushdel, Rahatullah Minawal, Raj Bhushan, Shahzad Akram, Shamil Niyas, Shazaib Khan, Shehreyar Masood, Taha Hassan, Taha Khan, Talha Akbar, Usman Sardar, Wajid Khaliq, Waqas Fatmi, Zain Masood, Zakirullah Asmari

Bayer Boosters - Ahilan Ravinthran, Aritharan Vaseenkaran, Ashok Hardik, Atchuthan Batachandran, Enoch Dayanandan, Gobinath Navarathinam, Janarthanam Mani, Jegan Dinushan, Jishnu Eledath Divakaran, Kumar Mahendran, Manoj Panthangi, Pakeetharan Praba, Pulkit Sharma, Rajakulasingam Thinesh, Ramasurathkumar Subramanian, Sakeshkanth Indran, Sameer Varughese, Sanjeevan Vignesh, Srikanth Thorlikonda, Srikanth Vaka, Thivakaran Aritharan

Aachen Rising Stars - Ahmad Shirzad, Akhil Sugathan, Asim Mujtaba, Bilal Yusufzai, Dhaval Goyani, Dipankar Banerjee, Ejaz Hashmi, Fahad Khan, Faheem Jan, Imran Afzal, Mubashar Inayat, Osman Shirzad, Parwiz Shirzad, Prateek Harsh, Raj Khamkar, Sohail Maqbool, Tauqeer Khan, Usama Ali, Varun Reddy, Vijeesh Saraswathi, Zainul Hassan

Koln Challengers - Amey Potale, Aravind Muthusubramanian, Faruke Jaani, Kesava Motati, Naga Guntur, Nagendra Donthi, Naule Aravind, Nikhil Patil, Rohit Narayanan, Sabith Raman, Sai Sundar, Sam George, Srinivas Nareshkumar, Sriram Gurumurthy, Vijay Rathnavel

VFB Gelsenkirchen - Alom Dhaly, Arif Jamal, Dhamodharan Madanagopal, Dipanshu Verma, Hekmatullah Momand, Hitesh Jindal, Imam Sheik, Kamran Khan, Krishnan Sahasranaman, Mezeyn Kamal, Mirwali Jabarkheel, Mubashir Hussain, Muhammad Oweis, Naresh Pavaluru, Nikin Bhargav, Punith Murugesh, Ronit Satapathy, Rubesh Palaniappan, Satya Srinivas, Shrutarv Awasthi, Suliman Hugakhil, Surya Subramanian, Syed Waqar, Vignaesh Sankaran, Vinit Joshi

Koln CC - Akshay Dhani, Ameya Deshpande, Appu Murali, Ashish Makkar, Asmdin Zadran, Dhruv Patel, Dhruv Rathod, Dwarak Sekar, Irfan Ahmed, Manav Panwar, Pramod Sharma, Prateek Dabholkar, Sandheep Ravishankar, Sharifollah Sherzad, Smit Nandu, Teja Krishna, Tejas Morbagal, Umang Shah

Bonn Blue Star - Alam Shah, Ali Wajid, Asad Mohammad, Farhan Shaukat, Farmanullah Miakhel, Haron Khan, Haroon Javed, Karanjit Brar, Khurram Ilyas, Md Shafiullah Khadem, Naeem Akhtar, Rajvinder Singh, Rana Singh, Shabbir Ali, Suman Banerjee, Sumeet Gill, Vikram Jeet, Zaheer Abbas

Dusseldorf Blackcaps - Abdul Jalili, Benjamin Das, Gaurav Gupta, Jamshed Khan, Karthik Suresh, Kashif Shahab, Majeed Ahmadzai, Mradul Kumar, Muhammad Raheel, Neeraj Sharma, Nehal Trivedi, Niraj Patel, Oascoroni Ahamed, Praveen Ganesan, Puneet Kumar, Sanil Bhatia, Sudipro Ray, Venkatraman Ganesan

TV & TBV Lemgo - Akshay Gupta, Ankit Tomar, Aziz Bhatti, Balaganesh Rameshkumar, Daljeet Singh, Hasan Ali, Khatibullah Abdulrahimzai, Krishantan Rajendran, Mudassar Iqbal, Navjot Singh, Rizwan Babar, Romal Barakzai, Safi Rahman, Satnam Singh, Thusitha Ratnayake
 
Fixtures

Monday, August 15

Golden Star vs Bonn Blue Star - 12:00 PM IST

Golden Star vs Bonn Blue Star - 2:00 PM IST

Aachen Rising Stars vs Bayer Uerdingen Wolves - 4:30 PM IST

Aachen Rising Stars vs Bayer Uerdingen Wolves - 6:30 PM IST

Tuesday, August 16

Koln Challengers vs Bonn Blue Star - 12:00 PM IST

Koln Challengers vs Bonn Blue Star - 2:00 PM IST

Aachen Rising Stars vs Golden Star - 4:30 PM IST

Aachen Rising Stars vs Golden Star - 6:30 PM IST

Wednesday, August 17

Bayer Uerdingen Wolves vs Golden Star - 12:00 PM IST

Bayer Uerdingen Wolves vs Golden Star - 2:00 PM IST

Koln Challengers vs Aachen Rising Stars - 4:30 PM IST

Koln Challengers vs Aachen Rising Stars - 6:30 PM IST

Thursday, August 18

Bayer Uerdingen Wolves vs Koln Challengers - 12:00 PM IST

Bayer Uerdingen Wolves vs Koln Challengers - 2:00 PM IST

Bonn Blue Star vs Aachen Rising Stars - 4:30 PM IST

Bonn Blue Star vs Aachen Rising Stars - 6:30 PM IST

Friday, August 19

Golden Star vs Koln Challengers - 12:00 PM IST

Golden Star vs Koln Challengers - 2:00 PM IST

Bonn Blue Star vs Bonn Blue Star - 4:30 PM IST

Bonn Blue Star vs Bonn Blue Star - 6:30 PM IST

Saturday, August 20

Bayer Uerdingen Boosters vs Dusseldorf Blackcaps - 12:00 PM IST

Bayer Uerdingen Boosters vs Dusseldorf Blackcaps - 2:00 PM IST

VfB Gelsenkirchen vs TV & TBV Lemgo - 4:30 PM IST

VfB Gelsenkirchen vs TV & TBV Lemgo - 6:30 PM IST

Monday, August 22

Koln CC vs Dusseldorf Blackcaps - 12:00 PM IST

Koln CC vs Dusseldorf Blackcaps - 2:00 PM IST

VfB Gelsenkirchen vs Bayer Uerdingen Boosters - 4:30 PM IST

VfB Gelsenkirchen vs Bayer Uerdingen Boosters - 6:30 PM IST

Tuesday, August 23

TV & TBV Lemgo vs Bayer Uerdingen Boosters - 12:00 PM IST

TV & TBV Lemgo vs Bayer Uerdingen Boosters - 2:00 PM IST

Koln CC vs VfB Gelsenkirchen - 4:30 PM IST

Koln CC vs VfB Gelsenkirchen - 6:30 PM IST

Wednesday, August 24

TV & TBV Lemgo vs Koln CC - 12:00 PM IST

TV & TBV Lemgo vs Koln CC - 2:00 PM IST

Dusseldorf Blackcaps vs VfB Gelsenkirchen - 4:30 PM IST

Dusseldorf Blackcaps vs VfB Gelsenkirchen - 6:30 PM IST

Thursday, August 25

Bayer Uerdingen Boosters vs Koln CC - 12:00 PM IST

Bayer Uerdingen Boosters vs Koln CC - 2:00 PM IST

Dusseldorf Blackcaps vs TV & TBV Lemgo - 4:30 PM IST

Dusseldorf Blackcaps vs TV & TBV Lemgo - 6:30 PM IST

Friday, August 26

Quarter-final 1 - 12:00 PM IST

Quarter-final 2 - 2:00 PM IST

Quarter-final 3 - 4:30 PM IST

Quarter-final 4 - 6:30 PM IST

Saturday, August 27

Semi-final 1 - 12:00 PM IST

Semi-final 2 - 2:00 PM IST

Bronze final - 5:00 PM IST

Final - 7:00 PM IST

© Cricket World 2022