< >
CricketWorld.com, Latest Cricket News & Results
 

European Cricket Series Capelle T10 2020: Full squads, Fixtures & Preview: All you need to know

ECS Capelle T10
ECS Capelle T10
©ECS Capelle T10
 

European Cricket Series Capelle, comprising 14 T10 matches, will be played at Capelle in the Netherlands from September 16 to September 18.

 Match schedule


European Cricket Series Capelle is the next pit stop for the European Cricket Series bandwagon. All the matches of the competition will be played at the Sportpark Bermweg in Capelle, the Netherlands.

The tournament will be played over three days, with the final round on Friday.

The league includes four teams - Excelsior 20, Sparta Cricket 1888, SG Kampong Cricket and Vooburg Cricket Club.

Each team will play against the other three teams twice in the group stage. The top-ranked team would then get a free pass to the final. The 3rd and the 2nd placed teams would take on each other in the Bronze Final. The winner will face the group toppers and the two will fight it out for the ECS Capelle trophy.

This adds up to a total of 14 games with 12 matches in the group stage and two finals. Five games will be played on the first day, with the competition kicking off with the clash between Sparta Cricket 1888 and Voorburg Cricket Club.

 

Here's a look at the squads of all teams:

 

Excelsior 20 - Niels Etman, Jelte Schoonheim, Sohail Bhatti, Sebastiaan Gokke, Ben Cooper, Corey Rutgers, Salman Yaqub, Lorenzo Ingram, Joost Kroesen, Gijs Kroesen, Luuk Kroesen, Rens van Troost, Jelte van Troost, Stan van Troost, Roel Verhagen, Tom Heggelma, Rens Heinsbroek, James Hilditch, Sanjit Shankar, Pradeep Kumar, Umar Baker, Mathijs Schewe, Akhilesh Arun, Sheraz Ahmed, Wahab Umar, Ryan Camble, Imran Choudry and Luqman Tariq and Haider Khan and Sebastiaan Gokke.

Sparta Cricket 1888 - Manin Singh, Mudassar Bukhari, Vikramjit Singh, Nasrat Ibrahimkhil, Lenert van Wyk, Faisal Iqbal,Danish Umar, Prithvi Balwantsingh, Joost Martijn Snoep, Mamoon Latif, Ali Raza, Quirijn Gunning, Usman Saleem, Sawan Sardha, Max Hoornweg, Ivo Hoornweg, Finley Bijkerk, Tom Hoornweg, Gagan Singh, Lovepreet Singh, Craig Ambrose, Tim de Kok and Musa Ahmad.

SV Kampong Cricket - Tushar Bhakre, Shaheryar Butt, Usman Malik, Abhinav Adurty, Shivdutt Jhala, Ratha Alphonse, Kertan Nana, Rana Siddique, Assad Saleemi, Mees Hoffman, Adriaan Verbeek, Danish Ateeq, Shashank Kumar, Faizan Bashir, Raza Anis, Khalid Sherzaad, Vikram Chaturvedi, Bilal Saleem, Omair Sultan, Ishan Jaiswal, Pierre Jacod, Yasir Usman and Mohsin Salman.

Vooburg Cricket Club - Stijn De Leede, Tom de Grooth, Bas de Leede, Philippe Boissevain, Ali Qasim Ahmed, Iftikhar Ahmad, Aryan Dutt, Nirav Kulkarni, Steffen Mulder Tobias Nota, Righardt Pieterse, Alyan Razzaqi, Floris De Lange, Vivian Kingma, Remco Giessen, Ariff Khan, Arslan Ahmed, Atif Zaka, Harold Vogelaar, Jenagan Kanagasabapathy, Rehan Waheed, Ricardo Goncalves, Sajjad Kamal, Shawn Francis, Tahir Bajwa and Yasir Hamid.

Here's the full schedule and timings (IST) of European Cricket Series Capelle T10 2020:


September 16, Wednesday

Sparta Cricket 1888 vs Voorburg Cricket Club at 12:30 PM

SV Kampong Cricket vs Sparta Cricket 1888 at 02:30 PM

Voorburg Cricket Club vs Excelsior 20 at 04:30 PM

SV Kampong Cricket vs Sparta Cricket 1888 at 06:30 PM

Voorburg Cricket Club vs Excelsior 20 at 08:30 PM

September 17, Thursday

Sparta Cricket 1888 vs Excelsior 20 at 12:30 PM

SV Kampong Cricket vs Voorburg Cricket Club at 02:30 PM

Sparta Cricket 1888 vs Excelsior 20 at 04:30 PM

SV Kampong Cricket vs Voorburg Cricket Club at 06:30 PM

Excelsior 20 vs SV Kampong Cricket at 08:30 PM

September 18, Friday

Sparta Cricket 1888 vs Voorburg Cricket Club at 12:30 PM

Excelsior 20 vs SV Kampong Cricket at 02:30 PM

ECS Capelle T10 Bronze Final: September 18, Friday

2nd Group Round vs 3rd Group Round at 05:30 PM

ECS Capelle T10 Final: September 18, Friday

Winner Group Round vs Winner Bronze Final at 07:30 PM

© Cricket World 2020