< >
CricketWorld.com, Latest Cricket News & Results
 

European Cricket Series: ECS Malta Encore 2021: Full squads, Fixtures & Preview: All you need to know

©ECS
 

European Cricket Series Malta Encore 2021, comprising 47 T10 matches, will be played in the Southern European island country of Malta from November 22 to December 4.

Live Scores and Stats -  ECS Malta Encore 2021

 

After bringing live cricketing action from Cyprus and Barcelona, the European Cricket Series caravan has now moved to Malta for the European Cricket Series Malta Encore. The tournament will be played over 12 days at the Marsa Sports Club, Malta, with the final on December 4.

The league includes 10 teams - Group A consists of Bugibba Blasters, Mater Dei, Msida Warriors, Overseas and Southern Crusaders while Group B comprises the American University of Malta,  Atlas UTC Knights, Gozo, Marsa and Royal Strikers.

Atlas UTC Knights finished top of the standings during the group stages of the 2020 European Cricket Series Malta, the only unbeaten side with seven wins. However, Knights came unstuck in the all-important game, losing the Final unexpectedly to Marsa. After a promising 6-2 record in the group stages, the Knights came unstuck in the semi-finals earlier this summer to the overpowering Super Kings and will be looking to go one better this time around.

Each team will play against the other four teams twice in the group stage, resulting in a minimum of 8 matches for all involved teams. The top teams will then come up against each other in the quarters and semis, followed by the final, for the ECS Malta trophy.

Four games will be played daily in the tournament. The competition kicks off with the clash between Southern Crusaders and Msida Warriors on Monday.

 

Squads

 

Mater Dei - Antony Dharamraj, Michael Nazir, Mohit Panchal, Shamoon Liaqat, Suleman Muhammad, Terminder Sappal, Atif Sharazy, Faisal Naeem, Lazar Sharoon, Salman Khan, Cornelius Younus, Judit Vijexton, Mohammed Sanawar, Muthu Kumaran, Naresh Medak, Uday Maclean, Azeem Sathi, Samuel Aquilina, Shrijay Patel

Royal Strikers - Ashins Laiby, Febin Poulose, Mohammed Shareef, Sebin Thomas, Clinton Paul, Jaison Jerome, Rubin James, Jithin Roy, Kushlesh Koppaka, Livin Varghese, Midhun Mohanan, Rejit Abraham, Savio Thomas, Sanish Mani, Srinivas Mukkamala

Gozo - Aji Wilson, Jerin Jacob, Leonard Nijan, Saikumar Nellikkunnu, Siljo Varkey, Rajeesh Jawaharlal, Sandeep Sasikumar, Shibil Palakkalappil, Ajeesh Antony, Ajin Jose, Basil Scaria, Janak Bhandari, Sethil Raj, Tanu Babu, Milton Devasia, Renju Ravi

Atlas UTC Knights - Akashlal Ramesan, Al Ameen Abdul, Ciril Mathew, Nithin Sunny, Samuel Stanislaus, Bose Paul, Jameel Muhammed, Justin Shaju, Nithin Babu, Asif Sha, Basil George, Eldhose Mathew, Manoj Salikumar, Sujesh Appu, Vishnu Shaju, Ajay John, Avinash Dileep, Shahin Saddham

American University of Malta - Girish Reddy, Jitu Singh, Nishit Bhatt, Saneesh Kumar, Saurav Bhatia, Akhil Konda, Darshanik Gohil, Parha Das, Shubh Patel, Abhishek Kuntala, Abhishek Prajapati, Amandeep Ralhan, Jit Patel, Kalki Kumar, Mithilesh Shrimali, Mitul Patel, Oliver Millard, Ravi Paul, Shubham Chauhan, Zoheb Malek, Darshit Patankar, Tarak Shah

Marsa - Fanyan Mughal, Nowell Khosla, Zeeshan Khan, Zohaib Anil, David Athwal, Farhan Masih, Noshair Akhter, Riaz Ashraf, Waseem Abbas, Glen Tavilla, Haroon Mughal, Muhammad Zubbair, Noman Mehar, Sidharth Anand, Johnnie Grima, Muhammad Usman, Niraj Khanna

Overseas - Gerald Sant, Henry Redknap, Tariq Jawed, Tim Cleasby, Alex Meears, Aron Oulton, David Marks, Ethan Xuereb, Jack Barritt, Jean Pierre Ford, Luke Bradley, Michael Hart, Peter Rydzkowski, Andrew Naudi, Callum Burke, Charl Kleinepunte, Christo Viljoen, Clyde Rossouw, Eldon Pillay, Jurg Hirschi, Matthew Towns, Clyde Palmer, Heinrich Gericke, Sean Byrne

Southern Crusaders - Aneel Shahid, Angelo Delardon, Michael Goonetilleke, Azwan Kamaleen, Jojo Thomas, Lakshitha Senavirathna, Waseem Sajjad, Denasa Abeysinghe, Eardley Chandiram, Eranga Jayawardhana, Ezhaq Masih, Muhammad Bilal, Royal Butt, Thilan Perera, Zeshan Yousaf, Gopal Thakur, Ishantha Kariyawasam, Ryan Bastiansz

Fixtures (IST)

 

Monday, November 22

Southern Crusaders vs Msida Warriors  - 1:00 PM

Southern Crusaders vs Msida Warriors  - 3:00 PM

Overseas vs Bugibba Blasters - 5:00 PM

Overseas vs Bugibba Blasters - 7:00 PM

Tuesday, November 23

Mater Dei vs Msida Warriors  - 1:00 PM

Mater Dei vs Msida Warriors   - 3:00 PM

Overseas vs Southern Crusaders - 5:00 PM

Overseas vs Southern Crusaders - 7:00 PM

Wednesday, November 24

Bugibba Blasters vs Southern Crusaders - 1:00 PM

Bugibba Blasters vs Southern Crusaders - 3:00 PM

Mater Dei vs Overseas - 5:00 PM

Mater Dei vs Overseas  - 7:00 PM

Thursday, November 25

Bugibba Blasters vs Mater Dei  - 1:00 PM

Bugibba Blasters vs Mater Dei - 3:00 PM

Msida Warriors vs Overseas - 5:00 PM

Msida Warriors vs Overseas - 7:00 PM

Friday, November 26

Southern Crusaders vs Mater Dei - 1:00 PM

Southern Crusaders vs Mater Dei  - 3:00 PM

Msida Warriors vs Bugibba Blasters - 5:00 PM

Msida Warriors vs Bugibba Blasters - 7:00 PM

Saturday, November 27

Marsa vs Atlas UTC Knights - 1:00 PM

Marsa vs Atlas UTC Knights - 3:00 PM

American University of Malta vs Royal Strikers - 5:00 PM

American University of Malta vs Royal Strikers - 7:00 PM

Monday, November 29

Gozo vs Atlas UTC Knights - 1:00 PM

Gozo vs Atlas UTC Knights - 3:00 PM

American University of Malta vs Marsa - 5:00 PM

American University of Malta vs Marsa - 7:00 PM

Tuesday, November 30

Royal Strikers vs Marsa - 1:00 PM

Royal Strikers vs Marsa - 3:00 PM

Gozo vs American University of Malta - 5:00 PM

Gozo vs American University of Malta  - 7:00 PM

Wednesday, December 1

Royal Strikers vs Gozo - 1:00 PM

Royal Strikers vs Gozo - 3:00 PM

Atlas UTC Knights vs American University of Malta - 5:00 PM

Atlas UTC Knights vs American University of Malta  - 7:00 PM

Thursday, December 2

Marsa vs Gozo - 1:00 PM

Marsa vs Gozo - 3:00 PM

Atlas UTC Knights vs Royal Strikers - 5:00 PM

Atlas UTC Knights vs Royal Strikers - 7:00 PM

Friday, December 3

ECS T10 Malta Encore Quarter-final 1 - 1:00 PM

ECS T10 Malta Encore Quarter-final 2 - 3:00 PM

ECS T10 Malta Encore Quarter-final 3 - 5:00 PM

ECS T10 Malta Encore Quarter-final 4 - 7:00 PM

Saturday, December 4

ECS T10 Malta Encore Semi-final 1 - 1:00 PM

ECS T10 Malta Encore Semi-final 2 - 3:00 PM

ECS T10 Malta Encore Final - 6:00 PM

 

© Cricket World 2021