< >
CricketWorld.com, Latest Cricket News & Results
 

European Cricket Series Frankfurt T10 2020: Full squads, Fixtures & Preview: All you need to know

©ECS Frankfurt T10
 

European Cricket Series Frankfurt, comprising 24 T10 matches, will be played at Frankfurt in Germany from September 28 to October 2.

 

European Cricket Series Frankfurt is the next pit stop for the European Cricket Series bandwagon. All the matches of the competition will be played at the Frankfurt Oval, Frankfurt in Germany.

 

The tournament will be played over five days, with the final round on Friday.

 

The league includes 10 teams - Frankfurt Cricket Club, Türk FC Hattersheim am Main, SG Hainhausen 1886, TSV Cricket Pfungstadt, Darmstadt CC, FCA04 United Stars Darmstadt, MSC Frankfurt, SV Wiesbaden 1899, Lemar CC Oberursel and FC Germania Bieber.

 

Teams have been divided into two groups. Each team will play against the four other teams in their group once in the round robin stage. The top-ranked team in Group A would then face the 2nd ranked side in Group B and vice versa. The winners will fight it out against each other for the ECS Frankfurt trophy.

 

This adds up to a total of 24 games with 20 matches in the group stage and four knockout matches. Five games will be played on the first day, with the competition kicking off with the clash between Frankfurt Cricket Club and Turk FC Hattersheim am Main.

 

Here's a look at the player squads:

 

TSV Cricket Pfungstadt - Zeshan Atif, Muhammad Habib, Farrakh Shehzad Joyia, Khalid Mahmood Babar, Arsalan Javad, Suleman Ahmad, Samar Ahmad Khan, Zeeshan Nasar, Akmal Ahmad, Barkat Ali, Qasair Ilyas, Tousif Ahmed, Ata-Ul-Kareem Pasha, Zeeshan Ali, Nasir Ahmad, Zulfiqar Zafar Ahmad.

Darmstadt CC e.V - Qudratullah Olfat, Vipin Chhetri, Faheem Beigh, Adnan Nazir, Sheikh Habib, Muhammad Umar, Mansoor Khan, Azmat Ali, Umar Khan, Hikmat Khan, Khalilur Rehman, Shafiullah Niazi, Parwaiz Akhoudzada, Majeed Nasseri.

Frankfurt CC - Ayub Pasha, Hasan Nauman, Alim Al Razy, Aqil Tariq, Naqash Naveed, Wamaq Syed, Alishan Mohmand, Sanjeev Taneja, Waheed Haji, Janat Ahmedzai, Mohammed Haqyar, Niamat Ailisafi, Aditya Khan, Keshav Ramachandran, Farhan Mahmood, Sahil Hussein, Hewad Hussein, Tanzil Tariq, Yasin Shir, Kamran Mohmand, Iqbal Muhammad, Shafqat Ali, Hashim Zia Ullah, Shehbaz Mohammed, Salim Khan, Sayedroohullah Sadat, Talha Yusuf and Simab Jan Mumand.

FCA 04 Darmstadt - Anas Saeed, Ansar Hayat, Akhlaq Ahmed, Bisharat Ahmed, Hasnain Kabeer, Umar Faroz, Muhammad Tayyab, Muhammad Ahmad, Zaman Khan, Badar Munir, Muneeb Ahmed, Muhammad Mudassar, Shakoor Rahimzei, Yasir Hayat, Kashif Tarar, Tanzeem Ali, Tahir Ahmed, Ghulam Saif and Toquir Ahmad.

SG Hainhausen - Akakhel Tariq jan, Asrar Ahmad, Ali Imran, Ahmad Adil, Muneeb Mubashir, Muneeb Ahmad, Ali Raza Virk, Rafeh Ahmad, Muhammad Zoaib Ali, Waqar Ahmad Rana, Shah Wali Zadran, Asad Manzoor Malik, Tahir Yasir Ahmed, Nasir Ahmad, Noman Ahmed Raja, Haroon Malik, Atta ul Quddoos, Karim Ahmad, Asif Wasim, Naeem Ahmad and Qasrani Imran Ahmad.

Turk FC Hattersheim am Main - Abdul Hamid Bhatti, Anees Ur Rehman Bhatti, Javeed Butt, Shehid Ahmed, Abdul Salam Bhatti, Atta Ul Mannan Butt, Umair Khalid, Saad Latif Ahmad, Zohaib Qamar, Nawabzad Mohamed Ameer Bin Jung, Amir Waheed, Inaam Ullah, Fazal Bashir, Alaam Noor Zadran, Naser Mahmod Khan, Yousaf Ramzan Butt, Yasir Mehmood Shelkh, Mahid Butt, Tahir Ahmed, Rana Rizwan Ahmad and Hasher Rehma Bhatti.

MSC Frankfurt - Muslim Yar Ashraf, Sekandar Khan, Nafees Buttar Ahmad, Adel Khan, Qader Khan, Daud Muhammad, Shahid Afridi, Paramveer Singh, Zabiullah Arjubi, Bashir Zamankhel, Hamza Sayed Ameer, Idrees Miakhel, Mohabbat Miakhel, Habib Rahman, Waseem Khan.

SV Wiesbaden 1899 - Abdullah Zadran, Amin Khan, Enamullah Zadran, Shahan Agha, Malik Zadran, Mohammad Rahimi, Ibrahim Zadran Jr, Khalid Khan Zadran, Jawed Khan, Fayaz Khan Nasseri, Nasrullah Zadran and Momin Zadran.

 

Here's the full schedule and timings (IST) of European Cricket Series Frankfurt T10 2020:

 

Match 1 28 Sep 2020 Frankfurt Cricket Club Turk FC Hattersheim am Main 12:30 

Match 2 28 Sep 2020 SG Hainhausen 1886 TSV Cricket Pfungstadt 14:30 

Match 3 28 Sep 2020 Darmstadt CC e.V Frankfurt Cricket Club 16:30 

Match 4 28 Sep 2020 Turk FC Hattersheim am Main SG Hainhausen 1886 18:30 

Match 5 28 Sep 2020 TSV Cricket Pfungstadt Darmstadt CC e.V 20:30 

Match 6 29 Sep 2020 Frankfurt Cricket Club SG Hainhausen 1886 12:30 

Match 7 29 Sep 2020 Turk FC Hattersheim am Main TSV Cricket Pfungstadt 14:30 

Match 8 29 Sep 2020 Darmstadt CC e.V Turk FC Hattersheim am Main 16:30 

Match 9 29 Sep 2020 TSV Cricket Pfungstadt Frankfurt Cricket Club 18:30 

Match 10 29 Sep 2020 SG Hainhausen 1886 Darmstadt CC e.V 20:30 

Match 11 30 Sep 2020 FCA04 Darmstadt MSC Frankfurt 12:30 

Match 12 30 Sep 2020 SV Wiesbaden 1899 Lemar CC Oberursel 14:30 

Match 13 30 Sep 2020 FC Germania Bieber FCA04 Darmstadt 16:30 

Match 14 30 Sep 2020 MSC Frankfurt SV Wiesbaden 1899 18:30 

Match 15 30 Sep 2020 Lemar CC Oberursel FC Germania Bieber 20:30 

Match 16 01 Oct 2020 Lemar CC Oberursel FCA04 Darmstadt 12:30 

Match 17 01 Oct 2020 MSC Frankfurt Lemar CC Oberursel 14:30 

Match 18 01 Oct 2020 FC Germania Bieber MSC Frankfurt 16:30 

Match 19 01 Oct 2020 FCA04 Darmstadt SV Wiesbaden 1899 18:30 

Match 20 01 Oct 2020 SV Wiesbaden 1899 FC Germania Bieber 20:30 

1st Semi-Final 02 Oct 2020 T.B.C. T.B.C. 12:30 

2nd Semi-Final 02 Oct 2020 T.B.C. T.B.C. 14:30 

Bronze Final 02 Oct 2020 T.B.C. T.B.C. 17:30 

Final 02 Oct 2020 T.B.C. T.B.C. 20:00

 

© Cricket World 2020