< >
CricketWorld.com, Latest Cricket News & Results
 

St Lucia T10 Blast 2021 – Fixtures, Squads, Teams – All you need to Know

Daren Sammy National Cricket Stadium, Gros Islet, St Lucia
Daren Sammy National Cricket Stadium, Gros Islet, St Lucia
©Reuters
 

Following the first run of the St Lucia T10 Blast ,in 2020, the St Lucia Cricket Association has launched the second season with an additional two new teams.

Live Scores and Stats - St Lucia T10 Blast 2021

The tournament runs from 30th April - 15th May 2021 at Daren Sammy Cricket Ground, with 12 teams battling it out over 16 days and the Carribbean heroes are back to entertaining us for the second edition of St. Lucia T10.

St Lucia T10 Blast 2021 Teams: South Castries Lions, Mon Repos Stars, Central Castries Mindoo Heritage, Gros Islet Cannon Blasters, Mabouya Valley Constrictors, Choiseul Coal Pots, Vieux Fort South Sunrisers, Vieux Fort North Raiders, Babonneau Leatherbacks, Soufriere Sulphur City Stars, Laborie Bay Royals and Micoud Eagles.

South Castries are the defending champions, winning the 2020 Final over Mon Repos. Johnson Charles, who scored 310 runs in last year’s tournament, replaces Daren Sammy as skipper and the replaced Daren Sammy will be playing, and captaining, Micoud Eagles.

 St Lucia T10 Blast 2021: Player Squads

Babonneau Leatherbacks: Alex Joseph, Alvin Lafeuille, Tristan Pierre, Isiah Wilfred, Devon Eugene, Nyeem Rosemond, MC Vern Remy, Stuart Calderon, Caleb Thomas, Shervon Joseph (c), Zayee Antoine, Nehemiah Wilfred, Qwaine Henry (wk), Steven Abraham (wk).

Central Castries Mindoo Heritage: Dwight Thomas, Ephron Charles, Dillan John, Jemmi Mauricette, Keygan Arnold, Kyle Adonis, Rahym Joseph, Sanjay Hayle, Alleyn Prospere, Jaden Elibox, Stephen Naitram (c & wk), McKenny Clarke, Tyler Sookwa, Gaspard Prospere (wk)

Choiseul Coal Pots: Nick Joseph, Bronte Bess (c), Clem St. Rose, Stephane Theophane, Junior Henry, Audy Alexander, Alvinaus Simon, Canice Richardson, Sky Lafeuillee, Valange St. Ange, Vince Smith, Tristan Norbal, Jason Simon

Gros Islet Cannon Blasters: Jard Goodman, Kimani Melius, Zidane Arthur, Dornan Edward, Kymani Sexius, Tyrel Chicot, Larry Edwards, Lee Solomon, Khan Elcock, Dalton Polius (c), Bolton Sayers, Jeandell Cyril, Ryan Goodman, Udell Preville, Rouce Paul, Vidal Crandon (wk), Vernillius Gabriel (wk)

Laborie Bay Royals: Awene Edward (c), Daran Pierre, Sanjay Pamphile, Jordan Emmanuel, Romain Ramroach, Calvin Stanislaus, Quincy St. Rose, Denlee Anthony (wk), Michael Francois, Shervin George, Nick Andrew, Tyran Theodore, Rick Moses

Mabouya Valley Constrictors: Dale Smith, Orey Changoo, Leon Polius, Nean Deterville, Christian Ange, Shem Severin, Lennice Modeste, Maius Stanislaus, Murgaran Shoulette (c), Mitchel Louisy (wk), Rick Smith, Zachary Edmund, Chard Polius

Micoud Eagles:Daren Sammy (c), Daren Sammy Jr, Ryon Charles, Winnel Felix, Egbert Henery, Tarrique Edward, Zavier Bideau, Mervin Wells, Ted Mathurin, Earvin Frederick, Kern Xavier, Michael Charlery, Erwin Lubin, Kuston Jules, Travis Gifford, Karon Maximin, Lanse Sammy, Bernard Calix, Brendon Bicar, Garvin Serieux Sr, Murlan Sammy, Garvery Mitchell, Ryan Langillier, Shervin Charles, Shem Paul, Garvin Serieux Jr (wk)

Mon Repos Stars: Christian Charlery (c), Kurnan Henry, Shawnil Edward, Kevin Augustin, Evanus Emmanuel, Sabinus Emmanuel (wk), Keon Gaston, Dichege Henry, Jamal Lesmond, Rohan Lesmond, Hazel Charlery, Sadrack Descartes, Craig Emmanuel

South Castries Lions: Johnson Charles (c), Avalinus Callendar, Wendell Inglis, Nixon Edmund, Aaron Joseph, Daniel Jn Baptiste, Xavier Gabriel, Collinus Callendar, Kemrol Charles, Rumario Simmons, Wade Clovis, Shervon Leo, Noelle Leo (wk)

Soufriere Sulphur City Stars: Ashley Hippolyte, Keither Prospere, Denver Didier, Xytus Emmanuel, Wayne Prospere, Kervell Prospere, Jervan Charles, Quint Mesmain, Shanii Mesmain (c), Bradley Tisson, Kevin Gassie, Dalius Monrose, Tenncay Hippolyte (wk), Julian Sylvester (wk)

Vieux Fort North Raiders: Al Prince (c), Junior Peter (wk), Ernell Sexius, Chris Pamphile, Joshaun Mann, Curtly Jonny, David Naitram, Ricky Hippolyte, Kurt Edward, Shawn Auguste, Tariq Gabriel, Shaw Straker, Johann Williams, Stanislus Saltibus, Chrislon Fanis

Vieux Fort South Sunrisers: Dyondre Taylor, Eardley Dupres, Hervey Philip, Jevin Isidore, Jurmill Durgaillard, Kerlan Martial, Kurdney Constantine, Shelton St Rose, Kahlil St Hill, Delan Martial, Jermain Harding, Ray Joseph, Dishon Rampal (c), Jay Jn Baptiste, Samuel Montia, Rydell Baptiste, Richie Robert (wk), Kamanie Laure (wk)

 

Venue: Daren Sammy National Cricket Stadium, Gros Islet, St Lucia


Fixtures Schedule 


The knockout stages of St Lucia T10 Blast 2021 will start on May 13th


Friday April 30th 2021

Soufriere Sulphir vs Vieux Fort South Sunrisers, Match 1

Laborie Bay Royals vs Micoud Eagles, Match 2

 

Saturday May 1st 2021

Soufriere Sulphir vs Micoud Eagles, Match 3

Laborie Bay Royals vs Vieux Fort South Sunrisers, Match 4

 

Sunday May 2nd 2021

Micoud Eagles vs Vieux Fort South Sunrisers, Match 5

Soufriere Sulphir vs Laborie Bay Royals, Match 6

 

Monday May 3rd 2021

MonGros Islet Cannon Blasters vs Choiseul Clay Pots, Match 7

South Castries Lions vs Micoud Eagles, Match 8

 

Tuesday May 4th 2021

Vieux Fort North Raiders vs Central Castries, Match 9

Babonneau Leatherbacks vs Soufriere Sulphir, Match 10

 

Wednesday May 5th 2021

Mabouya Constrictior vs Micoud Eagles, Match 11

Mon Repos Stars vs Gros Islet Cannon Blasters, Match 12

 

Thursday May 6th 2021

Choiseul Clay Pots vs Babonneau Leatherbacks, Match 13

Mabouya Constrictior vs Vieux Fort North Raiders, Match 14

 

Friday May 7th 2021

South Castries Lions vs Central Castries, Match 15

Gros Islet Cannon Blasters vs Soufriere Sulphir, Match 16

Saturday May 8th 2021

South Castries Lions vs Vieux Fort North Raiders, Match 17

Central Castries vs Mabouya Constrictior, Match 18

 

Sunday May 9th 2021

Gros Islet Cannon Blasters vs Babonneau Leatherbacks, Match 19

Mon Repos Stars vs Choiseul Clay Pots, Match 20

 

Monday May 10th 2021

Mon Repos Stars vs Soufriere Sulphir, Match 21

Vieux Fort North Raiders vs Micoud Eagles, Match 22

 

Tuesday May 11th 2021

Soufriere Sulphir vs Choiseul Clay Pots, Match 23

South Castries Lions vs Mabouya Constrictior, Match 24

 

Wednesday May 12th 2021

Central Castries vs Micoud Eagles, Match 25

Mon Repos Stars vs Babonneau Leatherbacks, Match 26

 

Thursday 13th 2021

TBC vs TBC (1st Semi-Final), 10:00 PM

-

Friday 14th May 2021

TBC vs TBC (2nd Semi-Final), 12:00 AM

TBC vs TBC (3rd Place Play-off), 10:00 PM



Saturday 15th May

TBC vs TBC (Final), 12:00 AM

 

©Cricket World 2021