< >
CricketWorld.com, Latest Cricket News & Results
 

Super Smash 2019-20: Preview, Match Schedule, Team Squads and Tournament Predictions

Most Sixes - James Neesham
Most Sixes - James Neesham
©Action Images via Reuters/Andrew Boyers
 

All you need to know about the 15th edition of New Zealand's top-drawer domestic T20 competition, Super Smash 2019-20, comprising 32 matches.

It is that time of the year, mid December, approaching January and the Super Smash is back. The League has been scheduled in a more structured manner this time around with 32 T20s set to be played over a period of just more than a month.

The league commences on December 13 and will go on till January 19.

As always, 6 teams - Auckland Aces, Canterbury Kings, Central Stags, Northern Knights, Otago Volts and Wellington Firebirds - will take part in the tournament in a double round robin format in the league stage. It implies that each team will play every other team twice in the group stage which adds up to a total of 10 matches per side.

The top three teams from the leaderboard will advance to the playoffs consisting of one preliminary final and one final.

Nine venues all across New Zealand will host these matches - Hamilton, Dunedin, Auckland, Mount Maunganui, Wellington, New Plymouth, Alexandra, Christchurch and Napier.

The league has been rebranded as Dream 11 Super Smash this time around. A big disadvantage for the tournament, though, would be that due to the international fixtures of New Zealand clashing with the tournament, many of the top players will not be able to feature.

Each day will see one fixture, with double headers lined up on Sundays. The tournament will kick off with the encounter between Central Districts and Northern Knights at the McLean Park in Napier on December 13.

 

Tournament Predictions

 Winner -  Northern Districts Knights 

Runners Up -  Central Districts Stags

Top Run Scorer -   Tim Seifert

Top Wicket Taker -  Blair Tickner

Most Sixes - James Neesham

Let's have a look at the squads* of all the six franchises:

Canterbury Kings Squad: Andrew Ellis (c), Leo Carter, Blake Coburn, Ed Nuttall, Cam Fletcher (wk), Nick Kwant, Chad Bowes, Jeremy Benton, Tim Johnston, Cole McConchie, Will Williams

Central Districts Stags Squad: Tom Bruce (c), Will Young, Dane Cleaver, Adam Milne, Blair Tickner, Ben Wheeler, Doug Bracewell, Ajaz Patel, Seth Rance, Josh Clarkson, Jesse Ryder, George Worker, Willem Ludick, Felix Murray, Kieran Noema-Barnett, Christian Leopard

Northern Districts Knights Squad: Dean Brownlie (c), Tim Seifert, Daryl Mitchell, Daniel Flynn, Anton Devcich, Zak Gibson, Brett Randell, Brett Hampton, Scott Kuggeleijn, Peter Bocock, Mitchell Santner, Ish Sodhi, Corey Anderson

Otago Volts Squad: Jacob Duffy (c), Hamish Rutherford, Tom Beaton, Neil Broom, Michael Rippon, Mitch Renwick (wk), Anaru Kitchen, Travis Muller, Christi Viljoen, Josh Finnie, Nathan Smith, Shawn Hicks, Jack Hunter, Ben Cox, Matt Bacon

Wellington Firebirds Squad: Hamish Bennett (c), Michael Bracewell, Devon Conway, Tom Blundell, Jeetan Patel, Michael Pollard, Adam Hose, James Neesham, Ollie Newton, Malcolm Nofal, Ben Sears, Luke Woodcock, Peter Younghusband, Logan Van Beak, Troy Johnson

Auckland Aces Squad: Colin Munro, Martin Guptill, Glenn Phillips(w), Mark Chapman, Corey Anderson, Craig Cachopa(c), Ben Lister, Robert ODonnell, Ronnie Hira, Mitchell McClenaghan, Kyle Jamieson, William Somerville, Sean Solia

Here's the complete schedule of the tournament:

Super Smash 2019-20 - Dec 13-Jan 20

Dec 13 Central Districts v Northern Knights McLean Park, Napier 6:10 AM

Dec 14 Auckland v Otago Eden Park Outer Oval, Auckland 2:10 AM

Dec 15 Canterbury v Wellington Hagley Oval, Christchurch 3:10 AM

Dec 16 Northern Knights v Otago Seddon Park, Hamilton 6:10 AM

Dec 17 Auckland v Canterbury Hagley Oval, Christchurch 3:10 AM

Dec 18 Wellington v Central Districts Basin Reserve, Wellington 3:10 AM

Dec 19 Auckland v Otago University Oval, Dunedin 3:10 AM

Dec 20 Central Districts v Northern Knights Seddon Park, Hamilton 6:10 AM

Dec 21 Wellington v Otago Basin Reserve, Wellington 3:10 AM

Dec 22 Auckland v Northern Knights Seddon Park, Hamilton 6:10 AM

Dec 23 Canterbury v Central Districts McLean Park, Napier 6:00 AM

Dec 27 Central Districts v Wellington Pukekura Park, New Plymouth 3:10 AM

Dec 28 Auckland v Central Districts Pukekura Park, New Plymouth 3:10 AM

Dec 29 Northern Knights v Otago Molyneux Park, Alexandra 3:10 AM

Dec 30 Otago v Canterbury Molyneux Park, Alexandra 3:00 AM

Auckland v Wellington, 16th Match Eden Park Outer Oval, Auckland 3:10 AM

Jan 01 Auckland v Canterbury Eden Park Outer Oval, Auckland 3:00 AM

Northern Knights v Wellington Bay Oval, Mount Maunganui 6:00 AM

Jan 02 Central Districts v Otago McLean Park, Napier 6:10 AM

Jan 03 Northern Knights v Wellington Basin Reserve, Wellington 3:10 AM

Jan 04 Auckland v Central Districts Eden Park Outer Oval, Auckland 3:10 AM

Jan 05 Canterbury v Northern Knights Hagley Oval, Christchurch 3:10 AM

Jan 06 Otago v Wellington University Oval, Dunedin 3:00 AM

Jan 07 Canterbury v Central Districts Hagley Oval, Christchurch 3:00 AM

Jan 09 Canterbury v Wellington Basin Reserve, Wellington 3:10 AM

Jan 10 Auckland v Northern Knights Eden Park Outer Oval, Auckland 3:10 AM

Jan 11 Central Districts v Otago University Oval, Dunedin 3:10 AM

Jan 12 Canterbury v Northern Knights Bay Oval, Mount Maunganui 3:10 AM

Wellington v Auckland Basin Reserve, Wellington 3:10 AM

Jan 14 Canterbury v Otago Hagley Oval, Christchurch 3:10 AM

Jan 17 TBC v TBC, Elimination Final TBC, TBC 12:00 AM

Jan 19 TBC v TBC, Final TBC, TBC 12:00 AM

*The squads will be updated once the official announcement is made

©Cricket World 2019