Vitality Blast T20 2019 - Preview, Team Squads and Tournament Predictions

Vitality Blast T20 2019 - Preview, Team Squads and Tournament Predictions
©Cricket World / John Mallett
 

Looks like the English audience has hit a jackpot as far as quality cricket is concerned. The Word Cup has just ended on a winning note and the Vitality Blast T20 competition is now set to begin on July 18.

The Ashes is also scheduled from August 1 and tournament will certainly face stiff competition from the iconic series. A lot will change for the tournament from the next season. With The Hundred coming up, the slot of the T20 Blast will also be shifted towards the start of the season, which might lead to lesser engagement.

That aside, the visual of Eoin Morgan holding aloft the World Cup trophy at Lord's will continue to inspire future generations to take up cricket. More than eight million people watched the World Cup Final on TV in England which is another indicator that there is no dearth of people willing to invest their time in the sport. It can be hence inferred that the T20 Blast will also benefit from the recent spurt.

The Vitality Blast 2019 will last from July 18 to September 21. This is the seventeenth year of the competition but only the second since its rebranding. The competition will kick start with the clash between Middlesex and Essex at the iconic Lord's in London and will have a total of 133 matches. There will be a two-week break between the fourth quarter-final and the first semi-final. The Finals day, just like the last year, will comprise the semi-finals and the Final which will be played at Edgbaston in Birmingham.

The 18 first-class counties have been classified into North and South Group for the T20 event. The league stage will see each team clash against six of the other eight teams in its own group twice. The remaining two teams in the group will lock horns once, resulting in a total of 14 group games per team, out of which the top four teams will move ahead to the knockouts.

The counties have been successful in roping in some of the biggest names in international cricket who will be seen in action. AB de Villiers has been bagged by Middlesex in what is one of the best snaffles. Rashid Khan, Glenn Maxwell and Aaron Finch will represent Sussex, Lancashire and Surrey respectively. Mohammad Amir will play for Essex, Babar Azam for Somerset and Darcy Short for Durham.

Tournament Predictions Vitality Blast T20 2019

Winner - Somerset

Runner Up - Worcestershire

Top Run Scorer - Riki Wessels

Top Wicket Taker - Pat Brown

Let's have a look at the squads of all 18 counties which are a part of the tournament:

Birmingham Bears

Jonathan Trott, Alex Mellor, Sam Hain, Ian Westwood, Aaron Thomason, Liam Banks, Matthew Lamb, Ed Pollock, Keith Barker, Oliver Hannon-Dalby, Ateeq Javid, Chris Woakes, William Porterfield, Rikki Clarke, Andrew Umeed, Tim Ambrose, Colin de Grandhomme, Jeetan Patel, Josh Poysden, Ian Bell, Mark Adair, Boyd Rankin, Chris Wright, Sunny Singh, George Panayi, Olly Stone, Grant Elliot

Derbyshire Falcons

Luis Reece, Thomas Wood, Ben Slater, Shiv Thakor, Will Davis, Imran Tahir, Charlie Macdonell, Greg Cork, Daryn Smit, Alex Hughes, Billy Godleman, Rob Hemmings, Jeevan Mendis, Gary Wilson, Wayne Madsen, Hardus Viljoen, Tom Milnes, Tom Taylor, Tony Palladino, Ben Cotton, Matthew Critchley, Harvey Hosein, Matt Henry

Durham Jets

Jack Burnham, Stephen Cook, James Weighell, Cameron Steel, Tom Latham, Paul Collingwood, Keaton Jennings, Adam Hickey, Ryan Pringle, Ben Stokes, Graham Clark, Stuart Poynter, Michael Richardson, Gavin Main, Graham Onions, Paul Coughlin, Chris Rushworth, Mark Wood, Barry McCarthy, Usman Arshad, Brydon Carse, Josh Coughlin

Lancashire Lightning

Rob Jones, Liam Livingstone, Haseeb Hameed, Karl Brown, Luke Procter, Shivnarine Chanderpaul, Jordan Clark, Steven Croft, Ryan McLaren, Danny Lamb, Alex Davies, Jos Buttler, Dane Vilas, Brooke Guest, Toby Lester, Stephen Parry, James Anderson, Tom Bailey, Arron Lilley, Saqib Mahmood, Kyle Jarvis, Matt Parkinson, Junaid Khan, Glenn Maxwell

Leicestershire Foxes

Harry Dearden, Paul Horton, Angus Robson, Ben Raine, Mark Cosgrove, Aadil Ali, Cameron Delport, Will Fazakerley, Colin Ackermann, Neil Dexter, Kevin O’Brien, Callum Parkinson, James Burke, Lewis Hill, Ned Eckersley, Luke Ronchi, Charlie Shreck, Gavin Griffiths, Tom Wells, Rob Sayer, Richard Jones, Mark Pettini, Zak Chappell, Clint McKay, Dieter Klein, James Sykes

Northamptonshire Steelbacks

Max Holden, Ben Duckett, Alex Wakely, Rob Keogh, Richard Levi, Nathan Buck, Saif Zaib, Rory Kleinveldt, Steven Crook, Seekkuge Prasanna, Adam Rossington, David Murphy, Rob Newton, Ben Sanderson, Richard Gleeson, Graeme White, Tom Sole, Azharullah, Josh Cobb, Tabraiz Shamsi

Nottinghamshire Outlaws

Michael Lumb, Brendan Taylor, Alex Hales, Greg Smith, Billy Root, Steven Mullaney, Harry Gurney, Dan Christian, Matthew Carter, Jake Libby, Riki Wessels, Chris Read, Stuart Broad, Tom Moores, Luke Wood, Luke Fletcher, Samit Patel, Brett Hutton, Jake Ball, Ben Kitt, James Pattinson, Ish Sodhi

 

Worcestershire Rapids

Joe Leach, Daryl Mitchell, Ed Barnard, Ollie Westbury, Ben Twohig, Brett D’Oliveira, Ross Whiteley, Alex Hepburn, Alexei Kervezee, George Rhodes, Josh Tongue, Tom Kohler-Cadmore, Moeen Ali, John Hastings, Mitchell Santner, Ben Cox, Joe Clarke, Jack Shantry, Tom Fell, Charlie Morris

Yorkshire Vikings

Joe Root, Tim Bresnan, Alex Lees, Adam Lyth, Jack Leaning, Harry Brook, Adil Rashid, Matthew Waite, Johnny Read, Azeem Rafiq, Matthew Fisher, Will Rhodes, David Willey, Gary Ballance, Andrew Hodd, Jonny Bairstow, Steven Patterson, Peter Handscomb, Ben Coad, Ryan Sidebottom, James Wainman, Shaun Marsh, Ryan Gibson, Josh Shaw, Liam Plunkett, Karl Carver, Jared Warner, Jack Brooks

Essex Eagles

Kishen Velani, Nick Browne, Callum Taylor, Simon Harmer, Daniel Lawrence, Ravi Bopara, Mohammad Amir, Aaron Beard, Tom Westley, Varun Chopra, Ryan ten Doeschate, Adam Wheater, Ashar Zaidi, Neil Wagner, James Foster, Aron Nijjar, Paul Walter, Matt Dixon, Jamie Porter, Matt Quinn, Tamim Iqbal

Glamorgan

Jeremy Lawlor, Jacques Rudolph, Aneurin Donald, Nick Selman, Jack Murphy, Colin Ingram, David Lloyd, Graham Wagg, Owen Morgan, Ruaidhri Smith, Kiran Carlson, Craig Meschede, Chris Cooke, Will Bragg, Andrew Salter, Kieran Bull, Michael Hogan, Will Owen, Timm van der Gugten, Lukas Carey, Marchant de Lange

Gloucestershire

William Tavaré, Michael Klinger, George Hankins, Chris Dent, Cameron Bancroft, Ian Cockbain, Jack Taylor, Brandon Gilmour, Graeme van Buuren, Kieran Noema-Barnett, Craig Miles, Benny Howell, Patrick Grieshaber, Gareth Roderick, James Bracey, Phil Mustard, David Payne, Tom Smith, Chris Liddle, Liam Norwell, Matthew Taylor, Andrew Tye, Miles Hammond

Hampshire

Joe Weatherley, Jimmy Adams, George Bailey, Tom Alsop, Michael Carberry, James Vince, Ben Duggan, Rilee Rossouw, Sean Ervine, Will Smith, Gareth Berg, Liam Dawson, Asher Hart, Chris Wood, Ryan Stevenson, Jake Goodwin, Kyle Abbott, Josh McCoy, Fraser Hay, Calvin Dickinson, Lewis McManus, Mason Crane, Reece Topley, Brad Wheal, Fidel Edwards, Brad Taylor

Kent Spitfires

Joe Weatherley, Joe Denly, Zak Crawley, Alex Blake, Daniel Bell-Drummond, Darren Stevens, Adam Rouse, Calum Haggett, Adam Ball, Matt Hunn, Fabian Cowdrey, Matt Coles, Sam Northeast, Will Gidman, Ivan Thomas, Mitchell Claydon, Imran Qayyum, Sean Dickson, James Tredwell, Charlie Hartley, Hugh Bernard, Adam Riley, Jimmy Neesham, Yasir Shah

 

Middlesex

Paul Stirling, Max Holden, Tim Southee, Nick Compton, Sam Robson, Ryan Higgins, Nick Gubbins, James Franklin, Adam Voges, John Simpson, Brendon McCullum, George Scott, Eoin Morgan, Robbie White, Dawid Malan, Stephen Eskinazi, James Harris, Tom Helm, Steven Finn, Ollie Rayner, Harry Podmore, Martin Andersson, James Fuller, Tim Murtagh, Ravi Patel, Nathan Sowter

Somerset

Marcus Trescothick, Dominic Bess, Johann Myburgh, Tim Groenewald, Tom Abell, James Hildreth, George Bartlett, Eddie Byrom, Jim Allenby, Peter Trego, Craig Overton, Lewis Gregory, Michael Leask, Josh Davey, Dean Elgar, Ben Green, Roelof van der Merwe, Ryan Davies, Steven Davies, Adam Hose, Jamie Overton, Max Waller, Jack Leach, Tim Rouse, Paul van Meekeren, Ollie Sale, Fakhar Zaman

Surrey

Aaron Finch, Kumar Sangakkara, Rory Burns, James Burke, Jason Roy, Sam Curran, Mark Stoneman, Scott Borthwick, Dominic Sibley, Gareth Batty, Arun Harinath, Zafar Ansari, Jade Dernbach, Ben Foakes, Ollie Pope, Matt Dunn, Kevin Pietersen, Mark Footitt, Freddie van den Bergh, Stuart Meaker, Amar Virdi, Mathew Pillans, Tom Curran, Ravi Rampaul, Conor McKerr

Sussex Sharks

Ross Taylor, Chris Nash, Matt Machan, Philip Salt, Luke Wells, Laurie Evans, George Garton, Tom Haines, David Wiese, Tymal Mills, Stiaan van Zyl, Harry Finch, Luke Wright, Delray Rawlins, Jofra Archer, Ajmal Shahzad, Ben Brown, Abidine Sakande, Will Beer, Danny Briggs, Chris Jordan, Ollie Robinson, Ed Joyce, Stu Whittingham, Steve Magoffin, Vernon Philander

 

Complete Fixtures Schedule

THU, JUL 18  

Middlesex v Essex, South Group Lord's, London 6:30 PM

Nottinghamshire v Worcestershire, North Group Trent Bridge, Nottingham 6:30 PM

Glamorgan v Somerset, South Group Sophia Gardens, Cardiff6:30 PM

FRI, JUL 19 

Worcestershire v Birmingham Bears, North Group New Road, Worcester 5:30 PM

Gloucestershire v Glamorgan, South Group College Ground, Cheltenham 5:30 PM

Durham v Northamptonshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 6:30 PM

Essex v Surrey, South Group County Ground, Chelmsford 6:30 PM

Hampshire v Sussex, South Group County Ground, Southampton 6:30 PM

Yorkshire v Nottinghamshire, North Group Headingley, Leeds 6:30 PM

Leicestershire v Lancashire, North Group Grace Road, Leicester 6:30 PM

SAT, JUL 20

Derbyshire v Yorkshire, North Group Queen's Park, Chesterfield2:30 PM

Kent v Somerset, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 6:30 PM

SUN, JUL 21

Lancashire v Durham, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 2:30 PM

Birmingham Bears v Leicestershire, North Group Edgbaston, Birmingham 2:30 PM

Hampshire v Kent, South Group Ageas Bowl, Southampton 2:30 PM

TUE, JUL 23 

Birmingham Bears v Derbyshire, North Group Edgbaston, Birmingham 6:30 PM

Leicestershire v Yorkshire, North Group Grace Road, Leicester 6:30 PM

Surrey v Middlesex, South Group Kennington Oval, London 6:30 PM

WED, JUL 24 

Sussex v Hampshire, South Group County Ground, Hove 6:30 PM

Nottinghamshire v Northamptonshire, North Group Trent Bridge, Nottingham 6:30 PM

THU, JUL 25 

Gloucestershire v Middlesex, South Group College Ground, Cheltenham 5:30 PM

Yorkshire v Lancashire, North Group Headingley, Leeds 6:30 PM

Surrey v Glamorgan, South Group Kennington Oval, London 6:30 PM

FRI, JUL 26 

Glamorgan v Middlesex, South Group Sophia Gardens, Cardiff 6:30 PM

Sussex v Surrey, South Group County Ground, Hove 6:30 PM

Derbyshire v Nottinghamshire, North Group County Ground, Derby 6:30 PM

Kent v Essex, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 6:30 PM

Lancashire v Worcestershire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 6:30 PM

Leicestershire v Durham, North Group Grace Road, Leicester 6:30 PM

Somerset v Hampshire, South Group Cooper Associates County Ground, Taunton 6:30 PM

Northamptonshire v Birmingham Bears, North Group County Ground, Northampton 6:30 PM

SAT, JUL 27 

Nottinghamshire vs Leicestershire, North Group Trent Bridge, Nottingham 2:30 PM

Essex v Gloucestershire, South Group County Ground, Chelmsford 6:30 PM

SUN, JUL 28 

Worcestershire v Durham, North Group New Road, Worcester 2:30 PM

Somerset v Sussex, South Group Cooper Associates County Ground, Taunton 2:30 PM

Derbyshire v Lancashire, North Group County Ground, Derby 2:30 PM

Northamptonshire v Yorkshire, North Group County Ground, Northampton 2:30 PM

TUE, JUL 30

Surrey v Kent, South Group Kennington Oval, London 6:30 PM

WED, JUL 31 

Worcestershire v Derbyshire, North Group New Road, Worcester 5:30 PM

Durham v Leicestershire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 6:30 PM

THU, AUG 01 

Essex v Hampshire, South Group County Ground, Chelmsford 6:30 PM

Middlesex v Kent, South Group Lord's, London 6:30 PM

Glamorgan v Gloucestershire, South Group Sophia Gardens, Cardiff 6:30 PM

FRI, AUG 02 

Nottinghamshire v Birmingham Bears, North Group Trent Bridge, Nottingham 6:30 PM

Hampshire v Glamorgan, South Group Ageas Bowl, Southampton 6:30 PM

Durham v Lancashire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 6:30 PM

Gloucestershire v Essex, South Group County Ground, Bristol 6:30 PM

Northamptonshire v Derbyshire, North Group County Ground, Northampton 6:30 PM

Somerset v Surrey, South Group Cooper Associates County Ground, Taunton 6:30 PM

Sussex v Kent, South Group County Ground, Hove 6:30 PM

Yorkshire v Worcestershire, North Group Headingley, Leeds 6:30 PM

SAT, AUG 03 

Lancashire v Nottinghamshire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 6:30 PM

SUN, AUG 04 

Kent v Hampshire, South Group Kent County Cricket Ground, Beckenham 2:30 PM

Middlesex v Somerset, South Group Old Deer Park, Richmond 2:30 PM

Gloucestershire v Sussex, South Group County Ground, Bristol 2:30 PM

Yorkshire v Birmingham Bears, North Group Headingley, Leeds 2:30 PM

Worcestershire vs Leicestershire, North Group New Road, Worcester 2:30 PM

TUE, AUG 06 

Sussex v Glamorgan, South Group County Ground, Hove 6:30 PM

WED, AUG 07 

Gloucestershire v Kent, South Group County Ground, Bristol 6:30 PM

Essex v Somerset, South Group County Ground, Chelmsford 6:30 PM

Northamptonshire v Durham, North Group County Ground, Northampton 6:30 PM

Leicestershire v Birmingham Bears, North Group Grace Road, Leicester 6:30 PM

THU, AUG 08 

Middlesex v Surrey, South Group Lord's, London 6:30 PM

FRI, AUG 09 

Leicestershire v Northamptonshire, North Group Grace Road, Leicester 6:30 PM

Birmingham Bears v Nottinghamshire, North Group Edgbaston, Birmingham 6:30 PM

Sussex v Middlesex, South Group County Ground, Hove 6:30 PM

Surrey v Gloucestershire, South Group Kennington Oval, London 6:30 PM

Hampshire v Somerset, South Group County Ground, Southampton 6:30 PM

Glamorgan v Essex, South Group Sophia Gardens, Cardiff 6:30 PM

Derbyshire v Durham, North Group County Ground, Derby 6:30 PM

Lancashire v Yorkshire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 6:30 PM

SAT, AUG 10 

Somerset v Kent, South Group Cooper Associates County Ground, Taunton 6:30 PM

SUN, AUG 11 

Durham v Nottinghamshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 2:30 PM

Yorkshire v Derbyshire, North Group Headingley, Leeds 2:30 PM

Glamorgan v Surrey, South Group Sophia Gardens, Cardiff 2:30 PM

Middlesex v Gloucestershire, South Group TBC, TBC 2:30 PM

Birmingham Bears v Lancashire, North Group Edgbaston, Birmingham 2:30 PM

Worcestershire v Northamptonshire, North Group New Road, Worcester 2:30 PM

TUE, AUG 13 

Gloucestershire v Hampshire, South Group County Ground, Bristol 6:30 PM

Derbyshire v Worcestershire, North Group County Ground, Derby 6:30 PM

WED, AUG 14 

Essex v Middlesex, South Group County Ground, Chelmsford 6:30 PM

Kent v Glamorgan, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 6:30 PM

Northamptonshire v Lancashire, North Group County Ground, Northampton 6:30 PM

THU, AUG 15 

Durham v Worcestershire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 6:30 PM

Surrey v Sussex, South Group Kennington Oval, London 6:30 PM

Derbyshire v Leicestershire, North Group County Ground, Derby 6:30 PM

FRI, AUG 16 

Somerset v Gloucestershire, South Group Cooper Associates County Ground, Taunton 6:30 PM

Yorkshire v Durham, North Group Headingley, Leeds 6:30 PM

Nottinghamshire v Derbyshire, North Group Trent Bridge, Nottingham 6:30 PM

Northamptonshire v Leicestershire, North Group County Ground, Northampton 6:30 PM

Lancashire v Birmingham Bears, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 6:30 PM

Kent v Sussex, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 6:30 PM

Hampshire v Surrey, South Group Ageas Bowl, Southampton 6:30 PM

Essex v Glamorgan, South Group County Ground, Chelmsford 6:30 PM

THU, AUG 22 

Sussex v Essex, South Group County Ground, Hove 6:30 PM

Middlesex v Hampshire, South Group Lord's, London 6:30 PM

FRI, AUG 23 

Derbyshire v Northamptonshire, North Group County Ground, Derby 6:30 PM

Birmingham Bears v Worcestershire, North Group Edgbaston, Birmingham 6:30 PM

Durham v Yorkshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 6:30 PM

Kent v Surrey, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 6:30 PM

Gloucestershire v Somerset, South Group County Ground, Bristol 6:30 PM

Leicestershire v Nottinghamshire, North Group Grace Road, Leicester 6:30 PM

SAT, AUG 24 

Middlesex v Sussex, South Group Uxbridge Cricket Club Ground, Uxbridge 2:30 PM

Somerset v Glamorgan, South Group Cooper Associates County Ground, Taunton 6:30 PM

SUN, AUG 25 

Birmingham Bears v Northamptonshire, North Group Edgbaston, Birmingham 2:30 PM

Nottinghamshire v Yorkshire, North Group Trent Bridge, Nottingham 2:30 PM

Worcestershire v Lancashire, North Group New Road, Worcester 2:30 PM

Hampshire v Essex, South Group Ageas Bowl, Southampton 2:30 PM

Leicestershire v Derbyshire, North Group Grace Road, Leicester 2:30 PM

MON, AUG 26

Glamorgan v Sussex, South Group Sophia Gardens, Cardiff 2:30 PM

Lancashire v Derbyshire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 2:30 PM

TUE, AUG 27 

Surrey v Somerset, South Group Kennington Oval, London 6:30 PM

Durham v Birmingham Bears, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 6:30 PM

WED, AUG 28

Worcestershire v Nottinghamshire, North Group New Road, Worcester 5:30 PM

THU, AUG 29 

Kent v Gloucestershire, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 6:30 PM

Surrey v Essex, South Group Kennington Oval, London 6:30 PM

Yorkshire v Northamptonshire, North Group Headingley, Leeds 6:30 PM

Hampshire v Middlesex, South Group Ageas Bowl, Southampton 6:30 PM

FRI, AUG 30 

Northamptonshire vs Worcestershire, North Ground, Northampton 6:30 PM

Essex v Kent, South Group County Ground, Chelmsford 6:30 PM

Birmingham Bears v Yorkshire, North Group Edgbaston, Birmingham 6:30 PM

Sussex v Gloucestershire, South Group County Ground, Hove 6:30 PM

Somerset v Middlesex, South Group Cooper Associates County Ground, Taunton 6:30 PM

Lancashire v Leicestershire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 6:30 PM

Nottinghamshire v Durham, North Group Trent Bridge, Nottingham 6:30 PM

Glamorgan v Hampshire, South Group Sophia Gardens, Cardiff 6:30 PM

WED, SEP 04 

Vitality T20 Blast  TBC v TBC, 1st Quarter-Final TBC, TBC 6:30 PM

THU, SEP 05 

Vitality T20 Blast 2019 TBC v TBC, 2nd Quarter-Final TBC, TBC 6:30 PM

FRI, SEP 06 

Vitality T20 Blast 2019 TBC v TBC, 3rd Quarter-Final TBC, TBC 6:30 PM

SAT, SEP 07 

Vitality T20 Blast 2019 TBC v TBC, 4th Quarter-Final TBC, TBC 6:30 PM

SAT SEP 21 

T20 Blast 2019 Finals days TBC v TBC, 1st Semi-Final Edgbaston, Birmingham 11:00 AM

TBC v TBC, 2nd Semi-Final Edgbaston, Birmingham 2:30 PM

TBC v TBC, Final Edgbaston, Birmingham 6:30 PM

©Cricket World 2019